Nerada se hádáš, proto partnerovi všechno odsouhlasíš, i když máš jiný názor? Dáváš si pozor na všechno, co uděláš, jen aby se nenaštval? Pokud se neustále bojíš toho, abys neudělala chybu a tvůj partner je pod neustálým dohledem, koleduješ si o problém zvaný závislost na partnerovi.
Není nic krásnějšího než vidět pár, který si spolu skvěle rozumí. Máte stejné zájmy, názory, ale i plány do budoucna? V tom případě můžete být šťastní. Pokud ale vše přeháníš a úzkostlivě se snažíš, aby bylo vše dokonalé a tvůj partner s tebou byl co nejvíce a nejdéle, koleduješ si o problém. Jak se typicky závislý člověk na partnerovi projevuje?
Máš pocit, že ti tvůj partner musí vše odsouhlasit? Nechceš jít bez jeho svolení ke kadeřníkovi a oblečení si kupuješ jen tehdy, pokud se mu v něm líbíš? Je normální brát na zřetel přání našeho partnera, ale to neznamená, že bez něj neuděláte sami absolutně nic. Tímto způsobem na něm vzniká nebezpečná závislost.
V každém páru se diskutuje na nejrůznější témata. Ať už jde o názor na přátele, určitou akci nebo finance. Tyto diskuze slouží k tomu, abychom zjistili, jaký názor má každý z nás. Někdy se naše názory shodují, jindy zase ne. Pokud ale s partnerem souhlasíte ve všem, i v tom, o čem si myslíte opak, v pořádku to není. Pokud vás partner miluje, bude váš opačný názor akceptovat. Nemějte strach, že jiný názor vyvolá hádku.
Dalším znakem nezdravé závislosti na partnerovi je výměna všech svých koníčků a zájmů za ty partnerovy. A to i v případě, kdy vás jeho koníčky nijak nebaví, ale chcete být s ním. V takových případech nejdete s kamarádkou na kafe, ale díváte se s ním na fotbal, i když jej nesnášíte. Ve vztahu bychom měli mít společné zájmy, ale i ty, u kterých si odpočineme každý zvlášť.
Lidé, kteří jsou ve vztahu na partnerovi závislí, mají většinou velmi nízké sebevědomí a sebeúctu. Proto není nic neobvyklého, že se cítí neustále ohroženi ženami s okolí svého partnera, leckdy ale i jeho rodinou, pokud s ní dobře vychází. Tato žárlivost vychází ze strachu z toho, že o partnera můžete přijít. Důsledkem jsou velmi často žárlivé scény, které mají na vztah, ale i psychiku velmi negativní vliv.
Je normální, že si se svým partnerem občas zavoláte, nebo si napíšete. V případech, kdy ale tyto komunikační prostředky využíváte k neustále kontrole, jejíž součástí jsou věčné dotazy typu: Kdy dojdeš, kde jsi, s kým jsi apod.; můžete si být jistá, že to partnera přestane velmi rychle bavit. Vztah má být o důvěře a nemáme si připadat jako ve vězení.