Nevypne si mobil, neustále musí odepisovat na maily nebo sedět do noci u počítače. A pokud je elektronika vypnutá, leží v papírech místo toho, aby si užíval hezký večer s partnerem. Proto pak celý vztah strádá a možná je v dlouhodobém horizontu dokonce přímo odsouzený k zániku.
Je to i váš případ? Pokud se stal partner závislým na práci, šlo o dlouhodobý proces. Workoholismus může přijít snad v jakékoliv životní etapě, postihuje hlavně ty, kteří jsou ve firmách výše postavení a mají zodpovědnost za kolektiv. Omezují soukromý život a jsou někdy na nejlepší cestě k infarktu…
Pokud je pro něj práce vším, nedá se nic namítat, zkrátka to tak vidí už roky a ani nějaký nový vztah neotevře oči. Na prvním rande jste si toho samozřejmě ještě moc nevšímali. Seznamka zdarma vám prostřednictvím jeho profilu ukázala šarmantního muže v nejlepších letech. Ale na tohle se už zkrátka nedá nemyslet, protože místo společných večerů trávil stále víc chvilek v kanceláři nebo se věnoval administrativě alespoň doma.
Někteří lidé si řeknou DOST a přestanou pracovní proces vnímat jako nutnost, které se musí věnovat nejméně dvanáct hodin denně. Workoholik ale bude jednat přesně opačně. Naloží si práce ještě o něco více – možná nepojedete ani na žádnou dovolenou, neužijete si žádný společný víkend, protože bude pořád telefonovat a když vyrazíte někam ven s přáteli, bude pořád mluvit o práci. Jako by ani nic jiného v životě neměl…
Workoholik má těch problémů rozhodně více – nejen, že miluje svou práci ještě víc než cokoliv jiného, ale vsugeroval si, že jeho práce je odváděna na 200 procent a jakákoliv, třeba i konstruktivně myšlená, kritika je problém. Chyba se bagatelizuje, popírá, nepřipouští se. V práci to prostě umí a není radno mu oponovat, když je tak dobrý. Naopak, spíš se dá očekávat, že bude neustále kritizovat své kolegy. Už jen z podstaty věci, samozřejmě, že nedávají práci tolik, co dává on…
Workoholismus má spoustu rizik, které si ten, kdo mu propadne, snad ani prvoplánově neuvědomuje. Bohužel, jeho blízcí už mají pohled úplně jiný a platí to nejvíc pro životního partnera takového člověka. Chce se snad upracovat k smrti a já se mám na to dívat? To je častá otázka, jíž si dávají lidé, kteří sdílejí s workoholiky společnou domácnost. Deprese, zvýšený krevní tlak a nemoci srdce, koníčky na nule, zanedbaná životospráva. A s tím spojené potíže s trávením, protože prací posedlý člověk má pocit, že ještě neudělal za celý den dost.
Co může za to, že se z vašeho partnera stal pomalu workoholik? Důvodů může být dost a někdy je bohužel chyba i ve vztahu mezi vámi dvěma. Pojďme si projít bod po bodu nejčastější příčiny vzniku tohoto vpravdě psychického onemocnění, ze kterého je cesta ven mimořádně těžká a někdy až přímo nemožná.
Většinou jde o nějaký útěk před problémem, který buď nelze vyřešit nebo na jeho „odbavení“ nemá workoholik dostatek sil a vůle. Jak z toho kolotoče ven? Za prvé – připustit si, že existuje problém, podobně jako u jiných závislostí, teprve potom se totiž dá s čímkoliv začít. Bohužel, u těchto vztahů je častá nevěra, protože takového partnera si asi nikdo z nás tak úplně nevysnil – byť finanční injekce do rodinné kasy bude určitě příjemná. Řešení? Promluvte si a opravdu důrazně řekněte partnerovi, že potřebuje odbornou pomoc, současně se na vás ale může plně spolehnout. Chybí přece celé rodině, nejen vám, ale i dětem, že? A jistě si je schopen uvědomit zdravotní problémy, které se dřív nebo později dostaví kvůli fyzickému i duševnímu vyčerpání.