Někteří lidé to dovedou a jde pro ně spíš o takovou druhou přirozenost. Umí se přetvařovat, perfektně balamutit, skrývat svá slova do hedvábných šál – ani se nenadějete a už jste v jejich moci.
Bohužel, bývá těžké takové osoby odhalit, zvláště pokud jsou našimi dlouholetými přáteli a umí se hezky maskovat. Pak jim důvěřujeme skoro automaticky, aniž bychom si je, jakkoliv prověřovali. A právě to je naší největší chybou. Takže, jak se bránit manipulátorům, a to nejen při procesu seznamování se s novými lidmi?
Nikde není psáno, že nemůže být legrace – druhé můžete i trochu popichovat, samozřejmě v tom dobrém. Na online seznamce se určitě nevyplatí, když hned vybalíte všechny karty a dáte najevo, že jste z potenciálního protějšku doslova vykolejení. Taková taktika nezapůsobí, ba naopak, může být spíše trochu kontraproduktivní. Výhodou je také originalita, protože když budete jiní než ostatní, rázem začnete působit jako maják – čnět nad dalšími profily tak, že si vás někdo zaručeně všimne. Možná to bude i někdo podobně zajímavý, proč vlastně ne?
Komunikace a naslouchání aneb i tohle je na každé online seznamce klíčové. Když protějšek přimějete mluvit, je napůl vyhráno – rozeberte klidně cokoliv, co se na prvním rande rozebírat dá, klidně třeba i domácí zvířecí mazlíčky. Trochu romantiky neuškodí, ten druhý se zkrátka nesmí nudit. Pokud se tak stane, rande je na půli cesty k nezdaru a jen opravdu obratný řečník by všechno ještě zvládl zachránit.
Nejčastější začátek manipulativních lidí? Výčitky! Budou vám tvrdit, že jste k ničemu, tak dlouho, dokud pevně neuvěříte, že by to vlastně mohla být pravda. Manipulace je ale určitě možná i takzvaně non-verbálně. Sice ne tak jako naši nejmenší (vztek, zuřivý pláč, dupání v supermarketu), ale přeci jen, právě tady se rodí první manipulace – když procházejí, bude je člověk používat čím dál tím častěji a přenesou se třeba i do dospělých mezilidských vztahů.
Někteří manipulátoři to zkoušejí i přes lichotky – neupřímný kompliment a pak hned zavalení žádostmi všeho druhu, aby mu takové chování prošlo snáze a možná získal i nějakou výhodu. Faleš ale do vztahů nepatří, proto si dávejte pozor, když se s něčím podobným setkáte. Jiní manipulátoři však zastrašují a vyhrožují, takže snad jsou lichotky a úkolování přeci jen o něco příjemnější…
Vztah s někým, kdo je zdatným manipulátorem, je velmi složitý – takový člověk už má promyšlené dva tahy dopředu, je skvělým životním šachistou a dovede partnerovi udělat ze života skutečné peklo na zemi. Všechno chce řídit a nesnese, když se mu do jeho scénáře někdo plete nebo dělá obecně něco, co se mu moc nezamlouvá. Jaké jsou obvyklé znaky manipulátorů, čím se konkrétně vyznačují?
Obrana je celkem složitá, avšak ne nemožná. Pokud nejste psycholog z povolání, možná bude i těžké takového manipulátora vůbec odhalit – nepozná se to totiž nejen přímo z profilové fotky na seznamce, nejen při rande naslepo, kde prohodíte pár vět – celý proces je mnohem složitější. Manipulace milovanou osobou je nejhorší, protože si ji odmítáme připustit. Rozpadl by se svět tak, jak jsme jej dosud vnímali, nutil by nás vystoupit z komfortní zóny. A pak obavy ze samoty nebo neúspěchu v lásce obecně, je tohle žádoucí? Mimochodem, manipulátorem jistě nemusí být jen partner, může to být nějaký kamarád, do této škatulky mohou spadat dokonce i někteří příbuzní.