Podle zjištění výzkumné společnosti Pew Research Center je na seznamovacích aplikacích častým problémem obtěžování. Ne vždy se vyplatí přejet prstem doprava a vyjádřit uživateli své sympatie.
Asi 37 % uživatelů online seznamek ve výzkumu poodhalilo, že je někdo kontaktoval na seznamovacím webu či aplikaci poté, co mu řekli, že o komunikaci nemají zájem. Dalších 35 % uživatelů uvedlo, že jim někdo na seznamkách poslal sexuálně explicitní zprávu nebo fotografii, o kterou si nepožádali. Téměř 30 % uživatelů se svěřilo s tím, že je někdo nazval hanlivým jménem. Asi 10 % přiznalo, že jim někdo hrozil fyzickým ublížením.
Počet obtěžujících útoků neustále roste a nejvíce se dotýká žen ve věku 18 až 34 let, lesbiček, gayů a bisexuálů (LGB). Více než polovina těchto mladých žen (57 %) a LGB (56 %) se zmínilo o tom, že obdrželi nevyžádanou sexuálně explicitní zprávu.
O seznamovací aplikaci Bumble a o aplikací společnosti Match Group (mateřská společnost seznamek Tinder, Hinge, OkCupid nebo Match) je známo, že obtěžování netolerují. Ale i na těchto aplikacích se objevují případy obtěžování.
Klinická odborná poradkyně a kouč pro seznámení Rachel Dack uvádí: „Pokud vám něco vadí, je nezbytné o tom mluvit a stanovit hranice.“ Navrhuje napsat uživateli toto: „Bohužel mezi námi nejsou vzájemné sympatie a nemá smysl ztrácet čas. Myslím si, že bude nejlepší, když si každý půjdeme svou cestou. Přeji vám hodně úspěchů ve vašem hledání.“
Pokud obtěžování přetrvává, radí Dack zopakovat váš postoj a případně se uživatele zablokovat nebo ho nahlásit.
Kelly Campbell, profesorka psychologie na kalifornské státní univerzitě San Bernardino říká, že s obtěžujícím chováním vám může pomoct také policie. „Pokud obtěžování dosáhlo svého vrcholu, udělejte snímky konverzací a obraťte se na policii.“
Dack i Campbell uznávají, že každá situace je individuální a člověk by měl udělat, co je pro něj nejlepší. „Každý musí udělat, co je pro něj správné,“ tvrdí Campbell. „Nenechávejte to být. To, co se vám právě stalo, se vám bude v myšlenkách stále vracet a uhnízdí se to ve vás. Nedovolte, aby vám jiný člověk takto zasahoval do života. Vezměte si příklad z některých lidí, kteří na obtěžující chování nereagují a ihned si dotyčného zablokují,“ dodává.
Někdy obtěžování ustane, když uživatele usměrníte. Dack uvádí následující: „Pokud stanovíte pomyslnou hranici, je to správný krok. Sdělili jste obtěžující osobě, že její chování nebylo v souladu s vašimi morálními hodnotami a s tím, co očekáváte od partnerského vztahu. Nezapomeňte ale na to, že nemůžeme lidi ovládat, učit je a měnit je.“
Dack říká, že byste si z konverzace s obtěžujícím uživatelem měli vzít ponaučení. „Odpovězte si, zda jste již zpočátku neviděli nějaké varovné signály. Možná i přes tyto signály jste pokračovali v komunikaci, protože jste se ji báli přerušit.“ Dále dodává: „Nastavte si na seznamovacích aplikacích limity konverzace, dokud nebudete mít lepší představu o tom, s kým komunikujete.“ Dack uznává, že to může být těžké. Je ale důležité mít na paměti, že osoba na druhé straně je přece jen cizincem. „Buďte opatrní. Není důvod dávat protějšku po prvotní komunikaci vaše telefonní číslo nebo osobní email.“
Dack také doporučuje, abyste se nenechali odradit počátečním neúspěchem. „I když se můžete setkat s obtěžujícím chováním a prožijete nepříjemné situace, pokračujte v seznamování s jinými lidmi a nedovolte, abyste kvůli některým uživatelům vzdali své hledání.“
https://eu.usatoday.com/story/life/2020/02/27/how-to-handle-harassment-dating-apps/4858369002/